2024. szeptember 23.
Mi az a PSD2 és miért érdekelne engem?
Mi az a PSD2?
A PSD2 (Payment Services Directive 2) az Európai Unió által bevezetett irányelv, amely a banki és pénzügyi szolgáltatások piacán jelentős változásokat hozott. A szabályozás célja az, hogy megnyissa a piacot az új szereplők számára, elősegítse az innovációt, és javítsa a fogyasztói jogokat. Nézzük meg részletesen, milyen hatása van a PSD2-nek a banki szolgáltatásokra, és hogyan érinti mind a bankokat, mind az ügyfeleket.
A PSD2 2018-ban lépett életbe, és az elődjével, a PSD1-gyel szemben számos újítást tartalmaz. Fő célja, hogy a fizetési piacot versenyképesebbé és biztonságosabbá tegye. A legfontosabb újítások között szerepel a nyílt bankolás (open banking), amely lehetővé teszi, hogy harmadik fél szolgáltatók (pl. fintech cégek, vagy az IMA :) ) hozzáférjenek a felhasználók banki adataihoz az ügyfelek engedélyével. Ez alapjaiban változtatta meg a pénzügyi szolgáltatások piacát, és lehetőséget adott új típusú pénzügyi szolgáltatások kialakítására.
Hogyan működik a nyílt bankolás?
A PSD2 lehetőséget ad harmadik fél szolgáltatóknak, hogy kétféle szolgáltatást nyújtsanak:
Fizetési kezdeményezési szolgáltatás (Payment Initiation Service - PIS): Ez lehetővé teszi, hogy egy harmadik fél szolgáltató kezdeményezzen fizetést az ügyfél banki számlájáról, anélkül, hogy a bank felületeit kellene használnia. Ezt a szolgáltatást például az online vásárlásoknál használhatják ki, ahol gyorsabb és közvetlenebb fizetési lehetőséget kínálhatnak a felhasználóknak.
Számlainformációs szolgáltatás (Account Information Service - AIS): Ezzel a szolgáltatással a harmadik fél szolgáltatók hozzáférést kapnak a felhasználók bankszámla-információihoz, hogy részletesebb pénzügyi áttekintést nyújthassanak, például kiadási elemzéseket, pénzügyi tanácsokat vagy akár hitelminősítést.
Miért fontos ez?
A PSD2 növeli a versenyt és csökkenti a monopolhelyzetet a hagyományos bankok között, ami hosszú távon jobb szolgáltatásokat és alacsonyabb költségeket eredményezhet. Az ügyfelek számára könnyebben hozzáférhetővé válnak az innovatív pénzügyi megoldások, például okos pénzkezelő alkalmazások, vagy azonnali, egyszerűbb fizetési lehetőségek.
Emellett a PSD2 előírásai szigorúbb biztonsági követelményeket is megfogalmaznak, különösen az ügyfélhitelesítés (Strong Customer Authentication - SCA) terén. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek tranzakcióinak megerősítése többfaktoros azonosítást igényel, így növekszik a pénzügyi tranzakciók biztonsága.
Bankok és fintech cégek versenye
A PSD2 hatására a hagyományos bankoknak új kihívásokkal kell szembenézniük, hiszen a fintech cégek gyorsan reagálnak az új lehetőségekre, és innovatív megoldásokat fejlesztenek. A bankok ugyanakkor együttműködhetnek ezekkel a szolgáltatókkal, hogy jobb élményt nyújtsanak ügyfeleiknek. A nyílt bankolás révén a verseny erősödik, de egyben lehetőségeket is teremt a partnerségek kiépítésére.
Összegzés
A PSD2 irányelv jelentős hatással van a banki szolgáltatásokra és a pénzügyi piacokra. Az új szabályozás nyíltabb és rugalmasabb piacot hozott létre, ahol a hagyományos bankok és a fintech cégek közösen formálják a pénzügyi szolgáltatások jövőjét. Az ügyfelek számára ez nagyobb választási szabadságot, jobb szolgáltatásokat és biztonságosabb tranzakciókat jelent.
Ha a PSD2 továbbra is elősegíti az innovációt, az hosszú távon teljesen új pénzügyi megoldásokat eredményezhet, amelyeket ma még csak elképzelni sem tudunk.
IMA rendszere által nyújtott szolgáltatás
Számlainformációs szolgáltatás mely segítségével az IMA PSD2 kapcsolaton keresztül összeköthető a következő banki szolgáltatókkal:
- OTP Bank
- Gránit Bank
- Raiffeisen Bank
- Erste Bank
- UniCredit Bank
- MBH Bank
- K&H Bank
- MBH Bank (volt BB)
- Magnet Bank
- CIB Internet Bank
- CIB Business Online
- MBH Bank (volt Takarék)
- HypoVereinsbank
- Revolut
- Wise (volt TransferWise)
- Fio banka
- ČSOB Banka
- UniCredit Bank
- Slovenská sporiteľňa
- Banca Transilvania
- BCR
- Raiffeisen Bank (RO)
- UniCredit Bank (RO)
- ING
Az összekötött bankszámlák bizonylatai automatikusan (naponta 6x) szinkronizálódnak az IMA rendszerével.
A szolgáltatás igénybevétele havi költséggel jár!